V roce 2016 jsem s několika kolegy z ČR navštívil v Německu symposium „America meets Europe“, což byla nejvýznamnější akce ... na téma interdisciplinární spolupráce ve stomatologii, jaká se za poslední roky v Evropě konala. USA zastupovali Dr. V. Kokich Jr. (ortodontista), Dr. G. Kinzer (protetik) a Dr. J. Janakievski (implantolog). Tento „young dream team“ všechny naprosto uchvátil svými přednáškami založenými na skvělé didaktice, systematičnosti a vynikajících výsledcích a doufali jsme, že jednou navštíví i Českou republiku. A podařilo se! Hlavní částí XXIII. Kongresu České ortodontické společnosti tak bude kurz, který povedou Dr. V. Kokich jr., Dr. G. Kinzer a Dr. J. Janakievski společně v délce jeden a půl dne, což zároveň bude poprvé v Evropě.
Odborný program kongresu bude druhý den doplněn přednáškami nejvýznamnějších interdisciplinárních týmů z ČR - 3DK Praha (M. Tomeček a J. Streblov ve spolupráci se Stomma Praha), Nové zuby (A. a J. Krugovi ve spolupráci s prof. R. Foltánem a J. Petrem), Sorriso (L. Gregor a V. Filipi) a Stomma (I. Marek, M. Novosad a J. Stibal). Prezentace sdělení všech členů týmu na jednom pódiu není vůbec běžná a máme se na co těšit.
Díky hlavnímu tématu kongresu je logické, že se bude konat v úzké spolupráci s Českou akademií dentální estetiky. Všichni přednášející budou mít prezentace zaměřeny na propojení stomatologických disciplín, proto bude kongres nesmírně zajímavý pro všechny specialisty a praktické stomatology a budou se moci přihlásit jen na první 2 dny věnované interdisciplinární spolupráci.
Třetí den kongresu pak bude již v tradičním schéma ČOS kongresů, včetně soutěžních přednášek, mimooborové přednášky, které se ujme k naší radosti Dr. Radkin Honzák.
Je mi také nesmírnou ctí, že čestné členství ČOS bude právě na tomto kongresu uděleno dlouholetému presidentovi ČOS a mému osobnímu příteli, Dr. Jiřímu Petrovi, který bude mít i čestnou přednášku Dr. Bedřicha Neumanna.
Abychom umožnili co největšímu možnému počtu ortodontisů a praktickým stomatologům účast na této výjimečné akci, zvolili jsme jako místo konání Kongresové centrum Cubex, které se nám osvědčilo při organizování 3. světového kongresu autotransplantace zubů, neboť poskytuje dostatek prostoru jak účastníkům, tak firmám a má skvělé technické vybavení.
Kongres samozřejmě bude mít i svoji společenskou část a Vy se můžete těšit na presidentský večer v prostorách Slovanského domu ve stylu 30. let.
Velmi se na Vás v Praze těšíme a přejeme Vám příjemný jarní čas!
Za organizační výbor
Dr. Kokich Jr. získal v roce 1996 titul zubního lékaře na Tufts University School of Dental Medicine a v roce 1997 absolvoval rezidenturu ve Washington Medical center. Na Washingtonské univerzitě se dále vzdělával v oboru ortodoncie, kde v roce 1999 získal specializaci v oboru. Od té doby působí na katedře ortodoncie jako odborný asistent a současně vede také soukromou praxi v Tacomě ve státě Washington. Od Americké akademie estetické stomatologie obdržel cenu Charlese L. Pincuse za klinický výzkum a jeho současný bádání a publikace se týkají především estetické, interdisciplinární stomatologie. Je diplomantem American Board of Orthodontists, členem klubu Angle Society a Americké akademie estetické stomatologie. Je autorem nebo spoluautorem kapitol ve čtyřech knihách a mnoha vědeckých a přehledových článků. Dr. Kokich měl více než 250 přednášek na národní i mezinárodní úrovni zaměřených na interdisciplinární stomatologii a dentální estetiku s důrazem na komplexní plánování léčby a význam správného řazení ortodontické, parodontologické a konzervační terapie.
Jim Janakievski získal titul DDS na Torontské univerzitě a následně zde absolvoval i rezidenční pobyt. Po několika letech praxe absolvoval postgraduální vzdělání na Washingtonské univerzitě, kde získal diplom v oboru parodontologie s titulem MSD a post vědeckého pracovníka na katedře protetiky. Své akademické působení na Washingtonské univerzitě zahájil jako asistent vedoucího postgraduálního studia parodontologie a v současné době pracuje jako odborný asistent. Dr. Janakievski je diplomatem instituce American Board of Periodontology a členem akademie American Academy of Esthetic Dentistry. Je recenzentem několika stomatologických časopisů a publikuje v oblasti interdisciplinární spolupráce ve stomatologii, zubních implantátů a autotransplantace zubů. Dr. Janakievski je členem sboru přednášejících na Spear Education ve Scottsdale v Arizoně a dále působí na McGuire Institute. Má soukromou praxi v Tacomě ve státě Washington.
Dr. Kinzer je vysoce uznávaným přednášejícím doma i ve světě. Na plný úvazek působí na Spear Education ve Scottsdale Arizona, která je považována za světového lídra v oblasti dalšího vzdělávání zubních lékařů, kde zastává funkci ředitele vzdělávání. Působí také jako odborný asistent v programu postgraduálního studia protetiky na Stomatologické fakultě Washingtonské univerzity. Dr. Kinzer je členem prestižní Americké akademie záchovné stomatologie a Americké akademie estetické stomatologie, kde je rovněž členem výkonné rady. Dr. Kinzer je zakládajícím členem společnosti PROSEC North America. Je držitelem ceny American College of Prosthodontics Achievement Award a také ceny Saula Schlugera za vynikající klinické výsledky v diagnostice a plánování léčby. Kromě toho je autorem řady článků a kapitol pro různé stomatologické publikace a je členem jejich redakčních rad. Má soukromou praxi v Seattlu ve státě Washington se svou manželkou Dr. Jill Kinzerovou.
Ukončil studium stomatologie na FVL UK Praha v roce 1980. V roce 1983 složil specializační zkoušku 1. st. ze stomatologie, v roce 1988 pak specializační zkoušku z ortodoncie. Od roku 1980 do roku 1987 pracoval na tehdejší I. stomatologické klinice FVL UK a FN2 v Praze, v letech 1987–1993 na OÚNZ Praha 5 (později Zdravotnické zařízení JZM). Od roku 1994 provozuje soukromou ortodontickou praxi v Praze 2. Od roku 2000 je činný jako externí učitel na ortodontickém oddělení Kliniky zubního lékařství 1. LF UK a VFN Praha. Publikoval řadu odborných i populárně vědeckých článků z oboru ortodoncie. Přednášel a vedl odborné kurzy u nás i v zahraničí. Jeho hlavním odborným zaměřením je spolupráce ortodontisty a čelistního chirurga při léčbě pacientů s čelistními vadami. MUDr. Petr pracoval od roku 1990 jako člen výboru České ortodontické společnosti, v letech 2004–2016 jako její předseda. Jako prezident předsedal dvěma kongresům České ortodontické společnosti. Je členem Evropské ortodontické společnosti, Světové ortodontické asociace. Do roku 2016 byl členem vědecké rady České stomatologické komory a vykonává funkci znalce ČSK pro obor ortodoncie. Je garantem specializačního vzdělávání v oboru ortodoncie v Praze a místopředsedou Specializační oborové rady pro tento obor.
Po promoci (2003) pracoval v Pražském centru dentální implantologie. V roce 2010 založil spolu s Dr. Tomečkem Dentální kliniku 3DK. Vě nuje se zejmé na parodontologii, implantologii a komplexní m rekonstrukcí m. Jako dlouholetý člen České akademie dentální estetiky a její současný prezident se podílí na rozvoji mezioborové spolupráce s ortodontisty a dalšími specialisty. Přeložil několik odborných knih, je autorem publikací a mnoha přednášek a kursů na téma parodontologie, implantologie, plastická chirurgie parodontu, autotransplantace zubů a dalších. Přednášel na konferencích v Česku, na Slovensku, v Německu, Velké Británii a Švýcarsku.
Po promoci (2002) pracoval v zubních ordinacích v Praze a Dubaji (UAE). V roce 2010 spoluzaložil s MUDr. Janem Streblovem zubní kliniku 3DK. Ve své profesní dráze se zaměřuje především na implantologii estetickou a protetickou stomatologii. V roce 2016 absolvoval kurikulum implantologie a kostní regenerace „Regenerator Program“ profesora Istvana Urbana (Urban regeneration institute & Szeged University, Budapešť, HU). S velkým zapálením se věnuje dentální fotografi i, interakci světla a materiálů. Je certifi kovaným členem České akademie dentální estetiky. V přednáškové činnosti je autorem mnoha přednášek a praktických kurzů na téma kostní augmentace a dentální implantologie, managementu měkkých tkání, dentální fotografi e, protetiky a dalších témat. Přednášel na konferencích v České a Slovenské republice, Švýcarsku, Portugalsku, Itálii, Jižní Korei, UAE.
MUDr. Ivo Marek, Ph.D., ukončil studium stomatologie na LF UP v Olomouci v r. 1990. V letech 1996 – 1999 absolvoval tamtéž postgraduální studium v oboru ortodoncie. V r. 1999 otevřel v Břeclavi Soukromé stomatologické centrum STOMMA, zaměřené na interdisciplinární zubní péči, především na spolupráci ortodontisty s parodontologem a implantologem. V r. 2008 ukončil doktorandské studium na LF UP v Olomouci (Ph.D.). Nadále pracuje jako odborný asistent na Klinice zubního lékařství LF UP v Olomouci a jako externí učitel na ortodontickém oddělení LF UK a VFN v Praze. Publikoval přes 55 článků a přednesl přes 250 přednášek v ČR a zahraničí. Stomatologické centrum Stomma má na kontě několik českých i světových unikátních klinických postupů a patří mezi hlavní centra autotransplantace zubů v Evropě a v roce 2022 byl Dr. Marek prezidentem 3. světového kongresu autotransplantace zubů. V řešení problematiky retinovaných zubů, nezaložených zubů, mnohočetných agenezí a jiných složitých vad patří tato klinika mezi světová pracoviště. Dr. Marek je více než 10 let místopředsedou České ortodontické společnosti, přes 15 let členem Evropské ortodontické společnosti, Americké ortodontické společnosti, a Světové ortodontické společnosti. Je členem redakční rady časopisu Ortodoncie, akreditační komise Ministerstva zdravotnictví ČR, zástupcem České ortodontické společnosti v EFOSA (Evropská asociace ortodontických společností) a recenzentem časopisu Ortodoncie a Angle Orthodontics, EJO, Journal of Aligner Orthodontics. V r. 2014 byl jmenován mezinárodním ambasadorem Americké ortodontické společnosti a v letech 2016–2021 pracoval v Councilu Evropské ortodontické a do současnosti je členem Councilu EFOSA a vědecké rady ČSK.
Dr. Novosad ukončil studium zubního lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v r. 2011. Od roku 2011 do roku 2012 byl zaměstnán na pozici Senior House Offi cer v Royal Sussex County Hospital v Brightonu a v Eastbourne District General Hospital ve Velké Británii na oddělení maxilofaciální chirurgie. Od roku 2012 je zaměstnán na soukromé zubní klinice STOMMA s.r.o. v Břeclavi jako zubní lékař se zaměřením na dentoalveolární chirurgii a implantologii. Je spoluautor několika článků. Odpřednášel přes 30 přednášek v ČR i zahraničí. Autor kurzů zabývajícími se autotransplantacemi zubů a spoluautor kurzů s tématikou spolupráce ortodontisty a dentoalveolárního chirurga. Je certifi kovaným členem České akademie dentální estetiky. Členem České stomatochirurgické společnosti, ITI, Implantologického klubu české republiky.
Dr. Stibal promoval v roce 2014 na lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, v posledním ročníku studia absolvoval studijní pobyt na Academisch Centrum Tandheelkunde Amsterdam (ACTA), následně nastoupil na STOMMA kliniku v Mikulově, kde pracuje dodnes. Zabývá se především endodoncií a protetickou fází ošetření u komplexních případů řešených ve spolupráci s ortodontistou a implantologem. Je absolventem programu endodontické specializace IPSE, jedním z certifi kovaných členů České akademie dentální estetiky a členem ITI (International Team for Implantology). Je autorem a spoluautorem řady přednášek, kurzů a odborných článků na téma nekariogenních defektů chrupu a interdisciplinární spolupráce.
V roce 2005 ukončil studium stomatologie na Masarykově Univerzitě v Brně, následně pracoval jako asistent na oddělení záchovné stomatologie a endodoncie FNuSA v Brně (2005-2007), dále jako odborný asistent Department of Cariology and Endodontics Dentistry, School of Dentistry, University of Geneva, Switzerland (2007–2014). Od roku 2007 pracuje také v privátní praxi Sorriso Dental Clinic Brno. V roce 2016 obhájil doktorát (Dr. Med. Dent.) na University of Geneva (Švýcarsko), v roce 2017 pak také obhájil titul Ph.D. na Academic Centre for Dentistry Amsterdam (ACTA) v Amsterdamu (Holandsko), tedy na univerzitách, které jsou dle žebříčku hodnocení QS World University Rankings 2022 mezi TOP 30 na světě (2. Academic Centre for Dentistry Amsterdam (ACTA), Amsterdam the Netherlands, 30. University of Geneva), má na kontě 10 impaktovaných publikací na téma adhesivní stomatologie a 250 citací v článcích s IF. Přednáší na univerzitách v Ženevě, Amsterdamu a Barceloně. Je lektorem postgradualního vzdělávacího programu Master of Aesthetic and Microinvasive dentistry – University of Geneva. Certifi kovaný člen ČADE – lektorem Curricula ČADE a člen vědecké rady ČSK.
Absolvoval obor Stomatologie na LF MU v Brně v roce 2005. Předatestační přípravu v oboru Ortodoncie absolvoval ve Fakultní nemocnici u Sv. Anny v Brně, kde v letech 2005 až 2010 působil i jako odborný asistent. V roce 2006 absolvoval odbornou stáž na oddělení ortodoncie a čelistní chirurgie v Mount Sinai Hospital v kanadském Torontu. V roce 2010 složil specializační zkoušku v oboru Ortodoncie s tématem atestační práce: Cone Beam CT- analýza vhodných míst k zavádění kotevních miniimplantátů. S přednáškou na toto téma také zvítězil v soutěžní sekci přednášek na kongresu České ortodontické společnosti v roce 2010 v Brně. Od tohoto roku působí jako ortodontista na soukromé zubní klinice Sorriso v Brně. V roce 2013 obhájil titul Ph.D. s odborným tématem Implantáty v ortodoncií. Je členem České ortodontické společnosti, členem Americké ortodontické společnosti a Světové ortodontické společnosti. Je certifi kovaným členem České akademie dentální estetiky.
MUDr. Radkin Honzák, CSc., narozen ve znamení Berana ještě před vypuknutím světové války (té druhé). Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství v Praze, kde se již od čtvrtého ročníku celoživotně upsal psychiatrii. Promoval v roce 1962. Po čtyřleté praxi v Psychiatrické léčebně v Kosmonosích nastoupil jako psychiatrický konziliář do tehdejšího Ústavu výživy v Praze Krči. V sedmdesátých letech začala integrace do IKEM a zařazení do dialyzačně-transplantačního programu, který měl skutečně smysl. Po roce 1989 byl pozván na 1. LF UK, kde celkem 10 let vedl samostatné oddělení lékařské psychologie, psychoterapie a psychosomatiky. Po 40 letech se navrátil do psychiatrické léčebny, kde pracoval do roku 2019. Nyní působí jako ambulantní lékař v IKEM a Remedis na přiměřeně zkrácený úvazek. Je autorem více než deseti populárně naučných knih, z nichž společné dílo s bratrem-historikem „Osobnosti úžasné i porouchané“ považuje za jednu z nejlepších.
Dr. Krugová získala titul na Fakultě zubního lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze v roce 2002. Poté pracovala jako praktická zubní lékařka v privátní praxi do roku 2008. Od té doby je součástí týmu soukromého Centra zubní implantologie. Od roku 2015 působí jako externí asistentka na Protetickém oddělení Stomatologické fakulty Univerzity Karlovy. Absolvovala celou řadu odborných školení v zahraničí, mezi jinými na Univerzitě v Bernu, v Chieti-Pescara, v Janově, Itálii, v Ženevě, Malmö. Přednáší na domácích i zahraničních akcích na téma dentální estetiky, protetického ošetření na zubech a implantátech a digitálních technologií ve stomatologii. Od roku 2012 je členkou ITI a prezidentka prvního ženského ITI studijního klubu ČR. Dr. Krugová je certifi kovaná členka České akademie dentální estetiky a od této akademie získala ocenění za nejlepší prezentovanou práci v roce 2021. Je autorka a spoluautorka 4 kapitol v knize a brožurách.
(*1966) absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové, obor stomatologie a všeobecné lékařství. V letech 1992-2003 působil jako ústní a čelistní chirurg. Od roku 2003 pracuje jako chirurg v privátním Centru zubní implantologie. ITI fellow a od roku 2012 je hlavním organizátorem ITI Studijního klubu Praha. Certifikovaný člen ČADE.
Absolvoval obor Stomatologie na LF UK v Hradci Králové v roce 1993 a obor Všeobecné lékařství na téže fakultě v roce 1998. Oboru ústní, čelistní a obličejové chirurgie se věnuje od roku 1995. Odborné stáže absolvoval jak v tuzemsku, tak také v zahraničí, především na Oddělení Kraniomaxilofaciální chirurgie na Univerzitní klinice ve švýcarském Curychu a na Oddělení orální a maxilofaciální chirurgie na Royal Surrey County Hospital v anglickém Guildfordu. V roce 2006 také složil Mezinárodní odborná specializační zkoušku (European Association of Cranio-Maxillo-facial Surgery titul: Fellow of European Board of Oro-Maxillofacial Surgery). Usilovně se také věnuje výzkumu, čehož důkazem jsou úspěšně obhájené granty na MZ ČR a objem a kvalita jeho publikační činnosti s mnoha články ve významných zahraničních časopisech a kapitolách v učebnicích. Stejně tak je rozsáhlá přednášková činnost nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Aktivně se podílí na pregraduální výuce jak stomatologie, tak i všeobecného lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je zapojen také do postgraduální výuky v oboru ústní, čelistní a obličejové chirurgie v rámci Univerzity Karlovy a Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů. V roce 2006 obhájil titul Ph.D., v roce 2011 byl habilitován docentem, v roce 2017 byl jmenován profesorem na 1. LF UK a VFN v Praze, kde působí také jako proděkan. Od roku 2014 je přednostou Stomatologické kliniky 1. LF UK a VFN. Od roku 2016 je také předseda České společnosti orální a maxilofaciální chirurgie ČLS JEP.
Česká ortodontická společnost ©2022